Jak zoptymalizować bloga pod kątem SEO

Wiele firm prowadzenie bloga firmowego ogranicza wyłącznie do publikowania nowych artykułów. Co niektóre firmy dbają dodatkowo o uatrakcyjnienie wyglądu wpisu poprzez dodanie grafik, zdjęć, infografik, wideo czy też innych mediów. Niewiele jednak firm pamięta by zoptymalizować dodawane artykuły pod kątem SEO. Jak dokonać takiej optymalizacji?

Optymalizacji bloga to wcale nie jest “czarna magia”. W sieci można znaleźć wiele poradników i narzędzi, które mogą w tym pomóc i to zupełnie za darmo, zawsze też można skorzystać z usług firmy SEO, ale to już wiąże się z kosztami.

Optymalizację wpisów pod kątem SEO rozpocząć można już na etapie wyboru tematu na artykuł oraz jego tytułu. Warto pisać na te tematy, których szukają użytkownicy internetu. Inspiracji można szukać za pomocą takich narzędzi jak ubersuggest.io

Kolejną istotną kwestią jest opracowanie i dodanie do wpisu meta danych. Jeśli prowadzisz bloga na CMS WordPress to pomocna może okazać się wtyczka All In One Seo Pack bądź jej alternatywa – YOAST SEO. Pamiętaj by w title oraz meta description i ewentualnie meta tags dodać słowa kluczowe, ale koniecznie związane z danym wpisem – nie ogólnie całą Twoją witryną. Nie przesadzaj jednak i nie spamuj, dodając w opisie i tytule same słowa kluczowe po przecinku. Zadbaj też o to by brzmiały one atrakcyjnie – w końcu będą wyświetlać się one w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacji należy poddać również samą treść artykułu. Nie jest to nic skomplikowanego – wystarczy zadbać o odpowiednie nasycenie słów kluczowych w treści. Nie można jednak popadać w przesadyzm – artykuł nie może stać się zlepkiem fraz kluczowych, musi zachować spójność i sens. Koniecznie też dodaj słowa kluczowe w nagłówkach.

Dodawane media – grafiki, filmy, itp. również powinny zostać zoptymalizowane, a konkretnie należy poddać je kompresji, aby były jak najlżejsze. Dzięki temu nie wpłyną one negatywnie na prędkość ładowania się witryny, na którą obecnie wyszukiwarki podczas tworzenia wyników wyszukiwania zwracają ogromną uwagę.

Co daje optymalizacja bloga?

Dzięki odpowiedniej optymalizacji bloga pod kątem SEO można nie tylko poprawić pozycje w wynikach wyszukiwania, ale również i pozyskać więcej ruchu na stronie, a co za tym idzie – zbudować grono potencjalnych klientów. Nie wielkim kosztem – w zasadzie tylko dodatkowymi kilkoma minutami – można zyskać naprawdę sporo.